Cztery miejsca, które musisz zobaczyć w Gliwicach

Górny Śląsk jest jednym z ciekawszych rejonów w Polsce. Jego historia, szczególnie ta związana z wpływami niemieckimi jest bardzo interesująca. Na tapetę weźmiemy sobie jedno z większych i najprężniej rozwijające się miasto w regionie.
Ma bogatą ofertę edukacyjną związaną z obecnością Politechniki Śląskiej, dobrego transportu publicznego dzięki Kolejom Śląskim czy komunikacji autobusowej, Gliwickiej Strefy Ekonomicznej jak i dojazdu w postaci Drogowej Trasy Średnicowej. Przede wszystkim jest to miasto, które jest niedoceniane, a architekturę jak i mnogość zabytków ma na wysokim poziomie i jest ciekawą propozycją na weekend.

Przedstawiamy wam cztery najciekawsze naszym zdaniem zabytki na mapie Gliwic.

Radiostacja gliwicka – zapomniana część polskiej historii

Budynek powstał w latach 30-tych, gdy Gliwice jeszcze były miastem należącym do Niemiec. Co ciekawe, jest to druga najwyższa konstrukcja stworzona wyłącznie z drewna w Europie (111 metrów) i druga na świecie (w 2007 wyprzedziła ją pagoda w Szanghaju.
Poza tym radiostacja zapisała swoją kartę w historii. 31 sierpnia w Gliwicach miała miejsce tzw. prowokacja gliwicka, która była jednym z powodów do wybuchu II WŚ. Niemieccy prowokatorzy przebrani w polskie mundury zaatakowali pomieszczenie gdzie znajdowały się nadajniki i zdążyli wypowiedzieć słowa „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach”.
Jedyną ofiarą był powstaniec śląski Franciszek Honiok jednak opinia publiczna miała się przekonać, że Polska dąży do wybuchu II wojny światowej i przedstawiono ją w jak najgorszym świetle. Cały teren radiostacji jest chętnie odwiedzany przez gliwiczan, można go odwiedzić przez 7 dni w tygodniu.

Gliwickie atrakcje: Radiostacja

Gliwicka Radiostacja to cenny zabytek, któremu w czasie wycieczki po Górnym Śląsku warto się uważniej przyjrzeć z kilku względów. Jakich? Wzniesiona w 1935 roku wieża to miejsce wielu ważnych wydarzeń historycznych, a jednocześnie ceny zabytek techniki i jedyna w swoim rodzaju konstrukcja.
Licząca sobie 111 metrów wysokości wieża jest konstrukcją drewnianą a wyższej budowli zbudowanej z drewna na świecie nie ma. Ogromne zainteresowanie jakim darzą gliwicką wieżę turyści dla nikogo nie powinno być większym zaskoczeniem.

Radiostacja Gliwicka powstała w czasach, gdy Gliwice były miastem niemieckim. Miała ona wspierać radiostację wrocławską jednak jej położenie na terenie pogranicza sprawiało, że radiostacja w Gliwicach była nastawiona na cele propagandowe.
By móc rozszerzyć swe działania, Niemcy w 1935 roku zbudowali nowy, większy masz, który zastąpił mniejszą, działającą od 1925 roku radiostację. Przy tej nowej wieży powstały też budynki mieszkalne, w których przebywała załoga. 31 sierpnia 1939 roku Niemcy przeprowadzili tu akcję, która w historii Polski zapisała się jako tzw. „prowokacja gliwicka”.
Jej głównym celem było pokazanie III Rzeszy jako ofiary polskich bojówkarzy oraz usprawiedliwienie ataku na Polskę. Do stycznia 1945 roku Niemcy wykorzystywali ten obiekt do swych działań propagandowych. W maju 1945 roku Radiostację Gliwicką przekazano polskim władzom dzięki czemu od października 1945 roku można było nadawać stąd polskie audycje.
W latach 50-tych XX wieku rolę tą przejął nadajnik w Rudzie Śląskiej, a gliwicką wieżę zaczęto wykorzystywać do zagłuszania takich rozgłośni, jak Radio Wolna Europa. Dziś wieża służy przede wszystkim jako miejsce umieszczania anten telefonii komórkowej, korzysta z niej również Centrum Ratownictwa w Gliwicach.

Trochę kultury? Odwiedź Willę Caro!

Będąc w centrum Gliwic, nie da się nie zauważyć przepięknej XIX-wiecznej budowli, którą stworzył i zamieszkiwał ją Oscar Caro, który był jednym z najmożniejszych mieszkańców Gliwic, które były ważnym ośrodkiem przemysłowym.
Budynek powstał w latach 80-tych XIX wieku i dziś pełni funkcję kulturalną. Tam są organizowane w niej koncerty, wystawy, pokazy. Wygląd willi jest idealnie zachowany, przepełnia go aura magii i starych dobrych czasów[. Wnętrze willi przedstawia wiele przedmiotów związanych z oryginalnym wystrojem mieszkania.
Całość dopełnia ogród, który pięknie wypełnia przestrzeń. Do Willi Caro można wejść przez 7 dni w tygodniu.

Odrobina tropików w Gliwicach? To możliwe!

To miejsce, które jest idealne na pierwszą randkę jak i na zwykłe rodzinne wyjście. Gliwicka Palmiarnia ma dokładnie 140 lat tradycji, gdy rozpoczęły się pierwsze wystawy roślin egzotycznych. Dopiero 55 lat później wzniesiono budynek p powierzchni ponad 500 m2. Od tego momentu z przerwą na okres wojenny kiedy to w styczniu 1945 budynki spłonęły.
Do Gliwic ściągnięto rośliny z najdalszych zakątków świata i najstarsze palmy cieszą oczy gliwiczan już od prawie 100 lat! Ponadto można tu zobaczyć rzadkie okazy rybek oraz różne gady czy płazy. To częste miejsce wycieczek klasowych, gdyż miejsce to jest bogate w obcowanie z naturą.

Podobnie jak w przypadku Willi Caro i Radiostacji można wejść tutaj 7 dni w tygodniu za drobną opłatą zgodną z cennikiem MZUK.
Całość kompleksu jest otoczona równie zabytkowym Parkiem Chopina, który jest bardzo klimatyczny i związana z nim jest ciekawa historia do której lektury serdecznie zachęcamy.

Lubisz zwiedzać Rynki? Gliwicki jest dla Ciebie!

Gliwicki Rynek jest jedną z większych atrakcji w Gliwicach. Rynek zdobi zabytkowy ratusz z XVI wieku, jednak w piwnicy możemy natknąć się na mury ratusza zbudowanego wcześniej. Budynek charakteryzuje Pałac Ślubów, w którym regularnie odbywają się uroczystości. Ponadto odbywają się w nim sesje Rady Miasta. W ścianach ratusza możemy podziwiać XVIII-wieczną figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej Johanna Melchiora Österreicha.
Figura ta została umieszczona w podzięce za obronę miasta przed obcymi wojskami Mansfelda w 1626 roku. W ścianie jest również zamieszczona tablica upamiętniająca przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego w drodze do Wiednia przez Gliwice. Obok Ratusza możemy podziwiać figurę Neptuna, która została stworzona pod koniec XVIII wieku.
Sam Rynek jest otoczony zabytkowymi kamienicami, które przypominają do złudzenia te w Krakowie czy Wrocławiu zachowując odpowiednią skalę. Okolice Rynku charakteryzują się starówką z wąskimi uliczkami, gdzie jest wiele lokali gastronomicznych. Jak już wspomnieliśmy warto podziwiać architekturę rynku, bo budynki na nim pochodzą z końca XIX wieku i początku XX. Wieczorami kwitnie tutaj życie towarzyskie.

Mamy nadzieję, że nie trzeba bardziej zachęcać do tego, by odwiedzić Gliwice. Wszystkie te miejsca są położone niedaleko od siebie i podróżując autem możemy dotrzeć do nich w 5,10 minut. Rynek i Palmiarnia to miejsca położona ściśle w centrum, poza tym mamy jeszcze możliwość odwiedzenia Zamku Piastowskiego, z którym również wiąże się ciekawa historia.
Zachęcamy do odwiedzania Gliwic i korzystania z oferty kulturalnej jednego z największych miast na
Górnym Śląsku!