Jak muzyka działa na dzieci i dorosłych?
Mówi się, że muzyka jest czymś niezwykłym, co uspokaja, dodaje siły, łączy i przenosi nas w miejsca zwykle niedostępne. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób muzyka wpływa na nasz mózg?
Odpowiednio użyte melodia, rytm i harmonia mogą wywoływać w nas określone reakcje. Utwory w spokojnym tempie, miarowe i nieskomplikowane uspokajają nas, regulują oddech i wyciszają. Z kolei muzyka dynamiczna pobudza. Ponadto, dźwięki muzyki mogą wywoływać w nas poczucie strachu, wprowadzać niepokój, smucić, ale i pocieszać, dodawać energii i radości. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób skomponowany jest dany utwór.
Jak muzyka działa na nasze emocje?
Podczas słuchania muzyki dociera do nas wiele bodźców akustycznych. Mózg odpowiedzialny jest za ich przetwarzanie i wywoływanie w nas emocji. Dźwięki wpływają na nasz nastrój, samopoczucie, aktywność, a nawet nastawienie. Dzieje się tak, ponieważ docierające do nas fale akustyczne pobudzają mózg, który wysyła sygnał do narządów, które wydzielają hormony. Tak wydziela się w organizmie epinefryna, noradrenalina, serotonina i dopamina, a poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu jest redukowany.
Szczególne doznania muzyczne
Wiele osób jest przekonanych o tym, że kompozytorzy nawet przed wielu laty doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak muzyka działa na ich słuchaczy. Wywołuje dreszcze, śmiech, płacz, czy radość. Wpływa na szybsze bicie serca. Co więcej, taki wpływ muzyki obserwuje się u wielu osób, bez względu na ich narodowość, wiek czy płeć. Stąd też przekonanie o uniwersalności języka muzyki.
Muzyka otacza nas wszędzie
Już od bardzo wielu lat muzykę wykorzystuje się w filmach, reklamach, czy nawet sklepach. Wszystko po to, by odpowiednio wpływać na nasz mózg i nasze emocje. Psychologowie doskonale wiedzą, jaka muzyka w jaki sposób wpływa na umysł człowieka i nauczyli się z tego korzystać. Jednak nie od razu jesteśmy gotowi na przeżywanie muzyki. Okazuje się, że tego uczymy się od wczesnego dzieciństwa. Pomagają nam w tym rodzice, ale również liczne zabawki dedykowane najmłodszym.
Rozwój muzyczny
Pierwsze piosenki dla dzieci są wesołe, proste i dość krótkie. Mają przygotować dziecko na przyswajanie i wyodrębnianie zwrotów i prawidłowości. Uczą także krótkich rymowanych piosenek. Jednak z czasem utwory są coraz bardziej skomplikowane. Od tego rozwoju zależy to, w jaki sposób w przyszłości będziemy reagować na dźwięki akustyczne oraz czy zdołamy doszukiwać się wielu wartości w muzyce wielkich kompozytorów.
Muzyka odpowiednia dla dzieci
Jeśli nasze pociechy będą słuchały wyłącznie muzyki popularnej, prawdopodobnie nie wykształcimy w nich odpowiedniej wrażliwości słuchowej, a ich mózg nie będzie przygotowany na odbieranie uczuć płynących z muzyką. Im bardziej złożona muzyka, tym większy wysiłek dla umysłu człowieka, a co za tym idzie – silniejsza stymulacja. Zaś odpowiednio stymulowany mózg jest lepiej przygotowany do tego, by koncentrować uwagę, poznawać otoczenie, przetwarzać i utrwalać wiadomości, czyli po prostu uczyć się.
Jak na dziecko wpływa śpiewanie piosenek?
Czasem zastanawiamy się, dlaczego dzieci w przedszkolu i szkole uczone są śpiewania piosenek? Otóż, jest to doskonałym treningiem dla głosu, oddechu i ogólnie całego ciała. Co więcej, wpływa na większą pewność siebie. Śpiewając możemy przekazywać uczucia, a to pomaga zapanować nad emocjami i redukować stres. Ponadto, w naszym organizmie wytwarza się wtedy oksytocyna.
Niedoceniany aspekt szkolnego życia
Często, nieświadomie pomijamy lub bagatelizujemy wpływ muzyki i śpiewania na mózg dziecka. Jest to wielkim błędem, gdyż muzyka ma ogromny wpływ na proces uczenia się. Jak pokazują statystyki, dzieci uczęszczające na zajęcia muzyczne zdecydowanie chętniej i łatwiej przyswajają wiedzę. Poprawia się ich pamięć, są dobrze zorganizowane i nie miewają tak dużych problemów z koncentracją, jak dzieci pozbawione muzycznych doznań. Młodzi ludzie uczą się pewności siebie, kształtują swoją osobowość, wrażliwość i stają się bardziej otwarci na drugiego człowieka.
Warto uwiecznić chwile radości np. podczas tańca lub wspólnego śpiewania, muzykowania dobrym zdjęciem.
Oczywiście przydałby się do tego fotograf.